Dodaj do schowka Usuń z schowka

Urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym

Witam, przeczytałam Pański artykuł dotyczący urlopu jaki przysługuje nauczycielowi po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia z 21 kwietnia 2016 roku. Jest on bardzo wyczerpujący i odpowiada na moje pytanie, ale niestety właśnie dowiedziałam się, że mam otrzymać nie 35 dni urlopu za 2016 rok, a proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego czasu (w moim przypadku od sierpnia do grudnia br. -urlop zdrowotny 1.09.2015-31.07.2016). Dyrektor powołuje się na wyjaśnienia Ministra Edukacji z dnia 9 lutego 2012 r. na zapytanie nr 296. Czy to zgodne z prawem? Z góry dziękuję za pomoc.

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 16 listopada 2016 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Przepisy ustawy Karty Nauczyciela nie regulują tego zagadnienia. Mamy dwie opinie w tej sprawie:

  • nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu faktycznie przepracowanego w danym roku kalendarzowym (odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej na zapytanie poselskie SPS-024-296/12);
  • nauczycielowi należy udzielić urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze - nie ma podstaw do udzielania urlopu w wymiarze proporcjonalnym, ponieważ urlop dla poratowania zdrowia nie został przewidziany jako jedna z przesłanek uprawniająca do udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym (art. 155 i następne ustawy Kodeks pracy).

Dyrektor ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zatem jako osoba odpowiedzialna za finanse przedszkola wybrał opcję najmniej obciążająca przedszkole. Przy dwóch różnych  opiniach należy jego działanie ocenić jako racjonalne. Nie można tego działania oceniać w kategorii zgodne lub niezgodne  z przepisami prawa. W tej sprawie może się jedynie wypowiedzieć sąd pracy. W związku z powyższym proponuję złożenie pozwu do sądu pracy.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj