Dodaj do schowka Usuń z schowka

Dziecko z zespołem Aspergera w szkole

Jestem dyrektorem małej szkoły podstawowej. W nowym roku do pierwszej klasy dołączy dziecko z zespołem Aspergera. Rodzice dziecka są dosyć nieufni i wiem, że zastanawiali się nad edukacją dziecka w domu. W jaki sposób współpracować z rodzicami dziecka, aby zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i dać możliwość (przynajmniej na początku edukacji) względnej kontroli nad tym, co dzieje się z dzieckiem kiedy przebywa w placówce. Mam wykwalifikowaną kadrę, więc wiem, że zajęcia będą dostosowane do percepcji i możliwości ucznia, ale jako dyrektor chciałbym wspomóc rodziców. Czy może mi Pani coś doradzić, polecić jakieś sposoby komunikowania się z rodzicami, wskazać jak wyznaczyć granice, których rodzice nie powinni przekraczać, ale także obszary w których powinni wspomóc szkołę?

Katarzyna Hall

Poznań, 27 sierpnia 2014 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Pomimo tego, że kadra ma wymagane prawem kwalifikacje, pojawiające się w szkole nowe dziecko z niepełnosprawnością może dla kadry okazać się jednak trudnym wyzwaniem. Każde dziecko z zespołem Aspergera jest inne i wymaga oddziaływań dostosowanych do jego indywidualnych potrzeb rozwojowych.

Najlepsze byłoby bezpośrednie skontaktowanie nauczycieli mających pracować z danym dzieckiem z jego wcześniejszymi nauczycielami lub terapeutami, którzy mają o nim największą wiedzę. Dzięki nawiązaniu między nimi współpracy przejście dziecka do nowego miejsca edukacji może okazać się dużo bardziej płynne. Wskazane jest także objęcie kadry dodatkowym szkoleniem przez osoby z poradni lub ośrodka zajmującego się dotychczas dzieckiem, aby dowiedzieć się więcej o zaleceniach dotyczących pracy z nim.

Po takich działaniach i praca z dzieckiem będzie łatwiejsza, i rodzice zostaną uspokojeni, przekonani do profesjonalnego podejścia kadry szkoły do całej sytuacji.

z poważaniem
Katarzyna Hall
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj