Dodaj do schowka Usuń z schowka

Informacja publiczna

Witam. Jestem dyrektorem szkoły. Na stronie miasta w BIP znajduje sie moje oświadczenie majątkowe gdzie są wymienione pieniądze, które zarobiłam w roku np. 2015. umowa o pracę kwota X, umowa zlecenie kwota Y. Czy powołując się na informację publiczną można żądać, abym dokładnie musiała rozliczać się z kim podpisałam umowę nie jako dyrektor szkoły tylko jako obywatel? Jest osoba, która cały czas zadaje różne pytania, powołując się na informację publiczną. Ostatnio zadano pytanie, kto podpisał w szkole umowę o pracę z firmą ubezpieczeniową uczniów, aby zbierać od nich pieniądze na ubezpieczenie. Owszem, taką unowę podpisałam ja oraz jeszcze jedna osoba ze szkoły, ale jako osoby prywatne. Czy taką informacje należy udostepnić osobie, która zwraca się o informację publiczną. Gdzie jest granica co może ta osoba wiedzieć, a co nie ? Z jakich lat można domagać sie moich zarobków i majątku. Dziękuję za odpowiedź.

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 5 maja 2017 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Dyrektor szkoły publicznej, dla której organem prowadzącym jest gmina, pełni funkcję publiczną. Jednak zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Nie dotyczy to jednak danych o osobach pełniących funkcje publiczne, jeśli informacje te mają związek z pełnieniem funkcji, w tym dotyczących warunków jej powierzenia i wykonywania. Taką informacją są także zarobki dyrektora szkoły.

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) jest umową zawartą pomiędzy firmą ubezpieczeniową, a rodzicami, dlatego decyzję o ewentualnym zawarciu umowy ubezpieczeniowej podejmują wyłącznie rodzice. To oni lub osoba przez nich upoważniona podpisuje polisę ubezpieczeniową. Jeśli rodzice podejmą taką decyzję, mogą upoważnić dyrektora szkoły, aby działał w tym zakresie w ich imieniu.

Zatem jeżeli dyrektor szkoły podpisał polisę ubezpieczeniową i jednocześnie umowę zlecenia z firmą ubezpieczeniową, to trudno będzie mu wykazać, że nie było związku między pełnioną funkcją, a dochodami z umowy zlecenia. Wg mnie należy udostępnić informacje żądane przez wnioskodawcę.

Informacja dotyczyć może całego okresu pełnienia stanowiska dyrektora szkoły.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj