Dodaj do schowka Usuń z schowka

Wejście do budynku legitymowanie

Dzień dobry, proszę o informację czy dyrektor szkoły może zlecić woźnej na portierni wylegitymowanie osoby obcej wchodzącej na teren budynku? Czy osoba taka powinna okazać dowód osobisty i być z niego wpisana przez woźną do zeszytu, gdzie też powinna się podpisać. Proszę o pomoc na podstawie jakiego prawa legitymuje się osobę lub jak powinno wyglądać wejście na teren budynku przez obcą osobę.

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 12 czerwca 2017 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo nauczycieli i uczniów przebywających na terenie szkoły spoczywa na dyrektorze szkoły (art. 39 ust. 1 pkt 5a ustawy o systemie oświaty). Ponadto zgodnie z zapisem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach:

„§ 2. Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.”

Kontrola nad tym kto wchodzi na teren szkoły ma wpływ na realne bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Jeśli szkoła zatrudnia portiera (lub woźnego albo innego pracownika obsługi), to w zakresie jego obowiązków powinno być sprawdzanie kto, kiedy i w jakim celu wchodzi do szkoły. Osoby wchodzące do budynku szkoły mogą być poproszone o podanie swojego imienia i nazwiska (w tym także o okazanie dokumentu tożsamości). Szczegółowe regulacje mogą być ujęte w obowiązującym w szkole statucie lub oddzielnym regulaminie.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj