Dodaj do schowka Usuń z schowka

Oświadczenie dla rodziców

Witam! Podjęłam pracę w klasie I od 1 września (tj. moja pierwsza praca w szkole). Chciałabym prowadzić kronikę klasową lub blog. Proszę o dokument, w którym rodzice będą wyrażali zgodę na fotografowanie dzieci oraz umieszczanie informacji o dzieci w kronice czy na blogu.

Przemysław Zegarek
Przemysław Zegarek
Zespół prawny ds. ochrony danych osobowych

Poznań, 12 września 2014 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Na samym początku należy wziąć pod uwagę, że tego typu zgody tj. zgodę na rozpowszechnianie wizerunku ucznia, czy też na przetwarzanie jego danych osobowych w celu ich publikacji np. na stronie internetowej powinny być zbierane przez szkołę. Dlatego też w pierwszej kolejności zalecam sprawdzenie czy w Pani szkole tego typu zgody od rodziców/opiekunów prawnych uczniów są gromadzone. Jeżeli są i swoim zakresem obejmują umieszczanie wizerunku dzieci jak również upublicznianie ich danych osobowych w kronikach szkolnych czy też blogu, wówczas nie będzie potrzeby zbierania dodatkowych zgód.

Jeżeli takich zgód szkoła nie pozyskuje, należy zadbać aby rodzic/opiekun prawny dziecka taką zgodę wyraził.
Przykładowa treść zgód na wykorzystanie wizerunku ucznia oraz na publikację osiągnięć dostępna jest w materiałach do pobrania poniżej.

Należy pamiętać też o tym, że na takich zdjęciach, zamieszczanych w kronice czy na blogu, mogą znaleźć się też inne osoby np. rodzic czy też inny nauczyciel. I dopóki ich wizerunek będzie na fotografiach stanowił część całości (np. zdjęcie klasowe z rozpoczęcia roku szkolnego czy z wycieczki), to zgoda nie będzie nam potrzebna. Jednakże kiedy zdjęcie będzie przedstawiało tę osobę już w mniejszej grupie lub ją samą, to wówczas zgoda jest niezbędna. Dlatego mimo wszystko i takie zgody należy zbierać. Ich treść będzie analogiczna do zgód pozyskiwanych od uczniów.

z poważaniem
Przemysław Zegarek
Przemysław Zegarek
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj