Dodaj do schowka Usuń z schowka

Zajęcia z logopedą

Witam serdecznie, Uczę 29-ty rok w szkole. Ukończyłam studia magisterskie z geografii, potem podyplomowe z przyrody. W bieżącym roku ukończyłam też podyplomowe 4-semestralne studia z logopedii. Pani dyrektor nie dała mi godzin z logopedii twierdząc, że orzeczenia poradni pedagogicznej były błędnie formułowane. Takie spostrzeżenia i wnioski wynikły po ostatniej konferencji dyrektorów w kuratorium. Wynika z tego (zdaniem kuratorium, a w konsekwencji zdaniem p. dyrektor), że np. dziecku z obustronnym głębokim niedosłuchem błędnie podano w orzeczeniu zalecenie do" rewalidacji indywidualnej w formie terapii pedagogicznej i logopedycznej". Powiedziano mi, że muszę skończyć jeszcze surdologopedię, aby mieć zajęcia z uczniami niedosłyszącymi. Moje godziny przejął surdopedagog i w ten sposób dzieci wcale nie mają logopedii. Do dziecka z afazją powinnam też zrobić neurologopedię. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę powinnam dalej studiować? Widzę, że w ten sposób skończę te wszystkie kierunki studiów równolegle z pójściem na emeryturę. Nie widzę sensu w takim nakładzie sił i środków oraz czasu na 2-4 godzin zajęć. A w tym czasie dzieci tracą nie mając koniecznej terapii.

Krystyna Madej
Krystyna Madej
Ekspert z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Poznań, 8 września 2016 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Trudno odnieść mi się do informacji przekazanych przez Kuratorium Oświaty na naradzie dyrektorów.

Zacznę od wyjaśnienia pojęć:

  • surdopedagog - to specjalista zajmujący się uczeniem, terapią, diagnozowaniem i wspomaganiem rozwoju dzieci i młodzieży słabosłyszącej i niesłyszącej,
  • logopeda - zwany inaczej terapeutą mowy i języka, to profesjonalista odpowiedzialny za ocenę, terapię zaburzeń mowy i języka oraz profilaktykę.

Z samych definicji wynika, że przyznane przez panią dyrektor zajęcia surdopedagogowi dla ucznia z głębokim niedosłuchem zostały przydzielone prawidłowo. Niestety musi pani skończyć jeszcze surdologopedię, aby pracować z dziećmi niedosłyszącymi.

Oczywiście to do ostatecznej decyzji dyrektora należy czy nauczyciel ma kompetencje wystarczające do prowadzenia określonych zajęć, jednak z punktu widzenia prawa, nie ma tu nieprawidłowości.

z poważaniem
Krystyna Madej
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj