Dodaj do schowka Usuń z schowka

Statut szkoły podstawoej

Kiedy można się spodziewać wzoru statutu? Czy można uchylić cały statut dotąd obowiązujący (zmieniany kilka razy), a nowelizację oprzeć na pierwotnym statucie nadanym przez organ prowadzący? Czy statut zespołu może być jeden (szkoła podstawowa z klasami gimnazjalnymi i przedszkole)?

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 6 października 2017 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Organ, który tworzy zespół uchwala i podpisuje akt założycielski i nadaje pierwszy statut, który rozstrzyga podstawy współistnienia szkół i placówek w zespole. Z pytania nie wynika jakie szkoły i placówki wchodziły w skład zespołu. Zakładam, że było to: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W związku z powyższym obok statutu zespołu powinny być: statut przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum.  Stosowana jednak była praktyka istnienia jednego statutu dla całego zespołu. W mojej ocenie było (i jest) to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

W Państwa przypadku (po zmianach wynikających z reformy oświaty) powinien być:

  • statut zespołu („pierwotny”, dostostosowany do zmiany spowodowanej wygaszaniem gimnazjum) – należy wcześniej anulować wszystkie wprowadzone zmiany do statutu „pierwotnego”,
  • statut przedszkola – należy opracować i uchwalić nowy,
  • statut szkoły podstawowej zawierający postanowienia dotyczące klas gimnazjalnych – należy opracować i uchwalić nowy.

Statut zespołu powinien rozstrzygać czy w zespole działa jedna, czy dwie rady pedagogiczne, jedna czy dwie rady rodziców. Zapisy postanowień statutów przedszkola i szkoły podstawowej nie powinny być sprzeczne ze statutem zespołu.

Wśród załączonych dokumentów znajduje się przykład statutu dla szkoły podstawowej z klasami gimnazjalnymi oraz oddziałami przedszkolnymi, który może stanowić wzór do stworzenia powyższych dokumentów.

Dodatkowo załączono schematy budowy statutu szkoły i przedszkola oraz dokumentację pozwalającą wprowadzić nowy statut bądź jego nowelizację.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj