Dodaj do schowka Usuń z schowka

RODO a prowadzenie zajęć otwartych

Czy w świetle prawa Ustawy o Ochronie Danych Osobowych, szkoła może prowadzić otwarte lekcje dla rodziców?

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 15 października 2018 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Tak, może prowadzić. Kwestia prowadzenia lekcji otwartych dla rodziców powinna być wyraźnie uregulowana w wewnątrzszkolnych przepisach prawa np. w statucie szkoły. Należy doprecyzować, że chodzi o zajęcia, na których są prezentowane osiągnięcia uczniów i na które mogą być zapraszani rodzice, nauczyciele oraz inni uczniowie. W mojej ocenie prowadzenie takich zajęć związane jest z celami edukacyjnymi i wychowawczymi szkoły.

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe i ustawą o systemie oświaty, szkoła nie potrzebuje zgody, jeśli przetwarza dane uczniów w celach wynikających z tych ustaw, a związanych z nauką i wychowaniem uczniów, a zatem w ustawowych celach oświatowych (art. 6 ust. lit. c RODO – „obowiązek prawny”).

Warto zapoznać się z dokumentem wydanym w tej sprawie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (dostępne tutaj).

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj