W jakich przypadkach dyrektor szkoły może skrócić lekcje/zajęcia szkolne? Czy statut szkoły powinien regulować te sprawy?
W jakich przypadkach dyrektor szkoły może skrócić lekcje/zajęcia szkolne? Czy statut szkoły powinien regulować te sprawy?
Możliwość skracania lekcji/zajęć nie ma bezpośredniego uregulowania w przepisach prawa oświatowego. Natomiast czas trwania godziny zajęć w szkole regulują przepisy rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, którego § 10 ust.1 brzmi:
„Godzina lekcyjna trwa 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 i nie dłuższym niż 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć, o którym mowa w art. 110 ust. 4 ustawy.”
Zatem (gdy dyrektor stwierdzi istnienie wyjątkowej sytuacji), skrócenie zajęć w danym dniu może nastąpić w drodze jego decyzji. Decyzje takie należy podejmować tak, aby istniała możliwość wcześniejszego poinformowania rodziców, o której godzinie zakończą się zajęcia przewidziane dla ich dzieci. Praktyka wskazuje, że w tym wypadku najlepszą formą ogłoszenia decyzji jest zarządzenie dyrektora szkoły.
Wg mnie, w statucie szkoły (w części dotyczącej organizacji zajęć) można umieścić zapis: