Dodaj do schowka Usuń z schowka

Urlop dla poratowania zdrowia

Dzień dobry. 1. Po przepracowaniu 3 lat od poprzedniego urlopu nauczyciel przedłożył pełną dokumentacje o urlop dla poratowania zdrowia od dnia 1 września 2019 na rok szkolny 2019/20. Czy dyrektor może odmówić udzielenia urlopu? 2. W dniu 3 grudnia 2021 r. nabędę uprawnienia emerytalne. Czy w roku szkolnym 2020/21 mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Proszę o określenie okresu w którym mogę wziąć ten urlop przed przejściem na emeryturę. Dziękuje za pomoc.

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 4 czerwca 2019 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Z art. 71 ustawy Karta Nauczyciela wynika, że

  • nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat,
  • nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Zatem (jeżeli spełnione są inne warunki określone w przepisach):

  1. brak jest formalnej podstawy do odmówienia udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od 1.09.2019 r.,
  2. nauczyciel może skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia maksymalnie do dnia 30.11.2021 r. (3.12.2021 r. nabywa uprawnienia emerytalne)
z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj