Dodaj do schowka Usuń z schowka

Angaże w czasie nieobecności pracownika

Jesteśmy w trakcie pisania angaży dla nauczycieli w sprawie podwyżek. Co zrobić z angażem nieobecnych nauczycieli? Czy w ogóle je pisać, czy poczekać aż wrócą? Kiedy księgowa ma im wypłacić te podwyżki? Jeżeli mamy czekać, to co z pracownikiem, który już nie wróci do pracy z L4, a w kwietniu idzie na emeryturę? Czy taki pracownik nie załapie się w ogóle na podwyżkę?

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 5 marca 2019 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Zapis art. 30 ust. 11 ustawy Karta Nauczyciela brzmi: "Podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku."  Zatem zmiana wysokości wynagrodzenia zasadniczego powinna nastąpić z dniem 1 stycznia 2019 r. – wszyscy nauczyciele teraz otrzymują nowy angaż (także przebywający na L-4).

Jednakże w związku z niezdolnością do pracy z powodu choroby, nieobecni nauczyciele odczują skutki podwyżki dopiero po powrocie do pracy z uwagi na zasady obliczania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego. Wysokość zasiłku chorobowego ustalana jest zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: „Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.” Praktycznie nieobecni nauczyciele otrzymają wyższe wynagrodzenie dopiero po zakończeniu choroby i powrocie do pracy.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj