Dodaj do schowka Usuń z schowka

Akta osobowe

Proszę o odpowiedź. Zatrudniamy pracownika, który już u nas kiedyś pracował i przychodzi tylko na zastępstwo. Czy jego akta traktujemy po staremu czy po nowemu, czyli dokładam część D i wraz ze świadectwem pracy daję informację o przechowywaniu akt 10 lat? Jak dostosować takich pracowników do nowych przepisów.

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 5 marca 2019 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Od dnia 01.01.2019 r., zgodnie z art. 945 ustawy Kodeks pracy w przypadku zawarcia ponownego stosunku pracy pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą w okresie 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał poprzedni stosunek pracy, pracodawca nie jest zobowiązany do zakładania nowej dokumentacji pracowniczej. W takim przypadku kontynuuje prowadzenie dokumentacji pracowniczej utworzonej w przeszłości, w czasie trwania poprzedniej umowy o pracę. Jeżeli przerwa ta będzie dłuższa niż okres przechowywania dokumentacji pracowniczej przypadający po ustaniu zatrudnienia – to pracodawca jest obowiązany utworzyć i prowadzić dla takiego pracownika nową dokumentację w sprawach związanych z jego kolejnym stosunkiem pracy oraz nowe akta osobowe. Powyższe dotyczy wyłącznie stosunków pracy nawiązanych od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 stycznia 2019 r., a także przypadku, gdy w dniu wejścia w życie ustawy trwał poprzedni stosunek pracy danego pracownika, a pracodawca złożył za niego raport informacyjny.

W przypadku, gdy poprzedni stosunek pracy zakończył się przed dniem wejścia w życie ustawy tj. do 31.12.2018 r. - pracodawca nie ma możliwości ponownego wykorzystania dokumentacji i akt osobowych pracownika. Należy założyć dla niego nową dokumentację w sprawach związanych z jego kolejnym stosunkiem pracy oraz nowe akta osobowe i prowadzić zgodnie z nowym rozporządzeniem.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj