Dodaj do schowka Usuń z schowka

Nowe przepisy

Zatrudnialiśmy nauczycielkę od XI 2018 r. do 15.0.2019 r. Teraz znowu ją zatrudniamy na zastępstwo. Czy dla niej muszę zakładać nowe akta z częścią D i włożyć tam wszystkie dokumenty jak przy pierwszym zatrudnieniu według nowych przepisów? Czyli będą przechowywane już tylko 10 lat, a tamte stare akta 50? Czyli będzie miała dwie teczki.

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 13 marca 2019 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Nowe przepisy dotyczą wyłącznie stosunków pracy nawiązanych od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 stycznia 2019 r., a także przypadku, gdy w dniu wejścia w życie ustawy trwał poprzedni stosunek pracy danego pracownika, a pracodawca złożył za niego raport informacyjny.

Nauczycielka była zatrudniona od 1.09.2018 r. do 15.01.2019 r. (czyli stosunek pracy trwał, gdy zaczęły obowiązywać nowe przepisy) i mamy w tym przypadku dwie możliwości:

  • jeżeli został złożony za nauczycielkę raport informacyjny (akta uporządkowano zgodnie z nowym rozporządzeniem), to ma zastosowanie art. 945 ustawy Kodeks pracy - w przypadku zawarcia ponownego stosunku pracy pomiędzy byłym pracownikiem a pracodawcą w okresie 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał poprzedni stosunek pracy, pracodawca nie jest zobowiązany do zakładania nowej dokumentacji pracowniczej. Kontynuuje prowadzenie dokumentacji pracowniczej utworzonej w przeszłości;
  • jeżeli jej akta nie były uporządkowane wg nowych zasad (pracodawca nie złożył raportu informacyjnego), to należy założyć dla niej nową dokumentację w sprawach związanych z jej kolejnym stosunkiem pracy oraz nowe akta osobowe i prowadzić zgodnie z nowym rozporządzeniem – będzie miała dwie teczki prowadzone wg różnych zasad i okresów przechowywania.
z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj