Dodaj do schowka Usuń z schowka

Nowe akta osobowe

Jak postąpić w stosunku do nauczycieli, którzy mają umowy na rok szkolny 2018-2019 na czas określony do dnia 31 sierpnia 2019 r. i od 1 września 2019 r. zostaną zatrudnieni na podstawie nowej umowy. Czy w związku z tym należy założyć dla tych nauczycieli nowe teczki akt osobowych?

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 7 sierpnia 2019 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Od 1 stycznia 2019 r. Kodeks pracy wprowadził zasadę obowiązkowej kontynuacji akt osobowych pracownika w przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem w okresie 10-letniego przechowywania akt osobowych tego pracownika. Zasada ta stosuje się w całości do pracowników zatrudnianych od 1 stycznia 2019 r. Zatem dotyczy jedynie tych akt osobowych, które zostały objęte nowym, skróconym, 10-letnim okresem przechowywania. Teczki osobowe pracowników zatrudnionych po 31 grudnia 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r., pozostających w stosunku pracy u danego pracodawcy w dniu wejścia w życie nowych przepisów (czyli 1 stycznia 2019 r.), za których pracodawca złożył raport informacyjny ZUS RIA, także są objęte nowym, skróconym okresem przechowywania i dla nich także obowiązuje kontynuacja akt osobowych (jedna teczka). Dla ponownie przyjmowanych do pracy pracowników, których akta osobowe związane z poprzednim zatrudnieniem podlegają obowiązkowi przechowywania przez 50 lat, zakłada się nową teczkę osobową.

Jeżeli w opisanym przypadku pracodawca (szkoła) nie złożył druku ZUS OSW ani raportów ZUS RIA za nauczycieli zatrudnionych od 1.09 2018 r. do 31.08.2019 r., to musi on założyć odrębne akta na nowy okres zatrudnienia od 1.09.2019 r.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj