Dodaj do schowka Usuń z schowka

Renta a świadectwo pracy

55 letni nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania po długiej nieobecności( L4, urlop dla poratowania zdrowia i znowu L4) wykorzystując już wszystkie możliwości ( świadczenia rehabilitacyjnego nie dostał)postanowił złożyć wniosek o rentę. Jak wygląda cała procedura przejścia na rentę? Chcemy rozwiązać umowę za porozumieniem stron na wniosek nauczyciela ze względu na przejście na rentę, ale nie wiemy jak to zapisać artykułem w świadectwie pracy. Najpierw czekamy na decyzję z ZUSu a dopiero potem świadectwo? Proszę opisać mi cały przebieg sytuacji.

Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
Specjalista w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Poznań, 19 grudnia 2019 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

W przypadku przejścia nauczyciela na rentę, stosunek pracy na podstawie mianowania zostaje rozwiązany z reguły za porozumieniem stron. Podstawę prawną jest wówczas art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela.

Procedura:

  • przygotowanie i złożenie (za zgodą nauczyciela) wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy – może to zrobić także samodzielnie nauczyciel,
  • pismo nauczyciela w sprawie rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron (może być złożone w dowolnym czasie, najlepiej po uzyskaniu pozytywnej decyzji ZUS),
  • zgoda pracodawcy na ten tryb i termin rozwiązania stosunku pracy,
  • w dniu rozwiązania stosunku pracy wydajemy świadectwo pracy.

Warto pamiętać, że na podstawie art. 87 ustawy KN nauczycielowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje pieniężna odprawa.

z poważaniem
Edward Wiśniewski
Edward Wiśniewski
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCEŃ PORADĘ

TWOJA
OCENA
5
.00

Wyszukaj