Dodaj do schowka Usuń z schowka

Kiedy mogę wykorzystać urlop zdrowotny?

Witam, mam pytanie odnośnie urlopu zdrowotnego i tego kiedy będę mogła z niego skorzystać. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że 3 lata temu urodziłam dziecko, przed porodem – od maja aż do rozwiązania – przez 4 miesiące przebywałam na zwolnieniu lekarskim, potem na urlopie wychowawczym i na urlopie macierzyńskim. Wiem, że należy odpracować wszystkie dni powyżej 6 miesięcy zanim będę mogła skorzystać z urlopu zdrowotnego. Jaki okres mam brać pod uwagę jeśli chodzi o odpracowywanie i kiedy będę mogła iść na urlop zdrowotny? Dodam, że mój staż pracy to 22 lata.

Alicja Stawowczyk
Alicja Stawowczyk
Ekspert z zakresu kadr i płac

Poznań, 25 lipca 2014 roku
INTERPRETACJA PRAWNA

Aby nauczycielowi mógł zostać udzielony pierwszy urlop dla poratowania zdrowia, nauczyciel musi przepracować w szkole, co najmniej 7 lat. Okres siedmioletniej pracy, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. W sytuacji, gdy nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim bądź urlopie przez okres trwający dłużej niż 6 miesięcy w okresie ostatnich 7 lat, wówczas powinien ten okres odpracować.

W Pani sytuacji „odpracowaniu” będzie podlegał okres od maja (a więc okresu od początku zwolnienia lekarskiego) do końca urlopu macierzyńskiego, oczywiście pod warunkiem, że między okresem zwolnienia lekarskiego a urlopem macierzyńskim nie było przerwy. Po odpracowaniu tego okresu będzie mogła Pani wystąpić o urlop na poratowanie zdrowia.

z poważaniem
Alicja Stawowczyk
Alicja Stawowczyk
NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE?
Zadaj pytanie
Zapytaj eksperta. Uzyskaj opinię
prawną lub dokumentację. Bezpłatnie.
KOMENTARZE
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - skomentuj.
KONSULTACJA Z EKSPERTEM

OCENA PORADY

OCENA
PORADY
5
.00

Wyszukaj